Telefon : 0286 814 12 42

Adres : İsmetpaşa Mah. Cumhuriyet Cad. No:21 Eceabat / Çanakkale

YALOVA KÖYÜ

İlçe merkezine 15 km ve Eceabat ve İstanbul yolundan 12 km sola dönüş ve 3 km sonra Yalova köyüne varılır. Nüfusu 2008 verilerine göre 326 kişidir. İlkokulu Osmanlı döneminde inşa edilmiştir. Kullanılmayan okulu ise 1918 yılında Cevatpaşa tarafından inşa ettirilmiştir. Yolu asfalt olup içme suyu bulunmaktadır.

Köy Camii 1187 / 1762’de Hafızzade Hüseyin Efendi tarafından yaptırılmıştır. Zafer çesmesi ise 1334 tarihlidir. Cami haziresindeki bir mezartaşı kitabesinde 1203 tarihi geçmektedir. Eski Hamam ise 1938 tarihinde inşa ettirilmiştir. 1333’de vefat eden Mehmet Ağa’nın Cami Haziresindeki kitabesi ise :

Beni kıl mağfiret Ey Rabbiyezdan

Bihakkı Arsı Arsı Azam Nuru Kur’an
Gelüp kabrimi ziyaret eden ihfan
İdeler ruhuma bir fatiha insan

Hasanoğlu Hacı Muhammed Ağa’nın Ruhuna fatiha /1333/

İsminin Hikayesi :

İlk ismi Yalakabak’tır. İzmit taraflarındaki Yalakabak Kalesi ile bu isim karıştırılmamalıdır. Köyün eski kuruluşu şimdiki köyün doğusundaki değirmen tepesi denilen yerdedir. Sonra şimdiki yerine yerleşilmiştir. Yer degiştirmesine sebep olarak yaygın bir hastalığın neden olduğu ileri sürülmektedir. İsminin “toprağın kabak gibi açması” tabirinden veya arazinin coğrafi özelliğinden verildiği sanılmaktadır. Sonradan Yalova olarak değiştirilmiştir.

Diğer Özellikleri :

1939’da büyük bir sel felaketi ve 1948’de büyük bir yangın atlatmıştır. Geçim kaynakları tarım ürünleri, özellikle buğday, pamuk ve sebzeciliktir. Sosyal bakımdan gelişmiş köylerimizdendir.

Güneyde Sarıkız Tepesi ve kuzeyindeki Bakacak Tepesinde birer yatır bulunmaktadır. Evler iki katlı kiremit örtülüdür. Kültürü, gelenekleri diğer köylerle paralellik gösterir. Ovasında Çanakkale Bogazının dayanılmaz güzel görüntüsü izlenir.

Hülasa Kabristanlığında Rumeli fatihlerinden biri olduğu söylenen bir yatır vardır. Yani Ece ve Fazıl Beylerin arkadaşlarından biri. Kitabesinde Kelime-i Şehadet yazılı ve isim ve tarih yoktur. En önemlisi de Rumeli fatihi ve Gazi Süleyman Paşa’nın kurmaylarından Gazi Fazıl Ahmet Paşanın mezarı Yalova köyümüzdedir.

Türbesi daha önce zikrettiğimiz gibi Sestos harabeleri içindedir. 6 Mayıs kutlamaları onun yanıbaşında yapılmaktadır. Gazi Fazıl Ahmet Paşa Gelibolu’yu ve dolayısıyla Avrupa’yı fetih gayesiyle ilk defa Çimbe Kalesine çıkan iki kişiden biridir.

Köy Muhtarı : Tuğrul ONAN

Muhtarlık Telefon : 0 (286) 854 80 90

Telefon : 0286 814 12 42

Adres : İsmetpaşa Mah. Cumhuriyet Cad. No:21 Eceabat / Çanakkale