Telefon : 0286 814 12 42

Adres : İsmetpaşa Mah. Cumhuriyet Meydanı No : 2 Eceabat / Çanakkale

Bozcaada Tavsiyeleri ve Gerçekleri

Bozcaada’ya yolu düşenler için çok önemli tavsiyeler ve ada hakkında hiçbir yerde bulunamayacak özel bilgiler ziyaretçilerin Bozcaada günlerinin daha dolu geçmesini sağlayacaktır. Gerek adanın özel konumu gerekse de coğrafi özelliklerinden dolayı her yıl on binlerce kişinin ziyaret ettiği Bozcaada için altın değerinde tavsiyeler şu şekildedir.

Bozcaada Ziyareti İçin Tavsiyeler

Ada sularının oldukça berrak ve çok temiz olduğundan hareketle mutlaka yüzerken yanınızda bir gözlük ve şnorkel olsun.

Bozcaada’nın en güzel manzarası Bozcaada Kalesi’nin en üstteki surlarından izlenebilmektedir. Bunu unutmayın.

Tam dolunay zamanları Göztepe’ye çıkıldığında bir taraftan gün batarken bir taraftan da ayın doğuşu çok net olarak izlenebilir.

Bozcaada’yı tam anlamıyla hissedebilmek için ziyaretçilerin ilk durağının Bozcaada Müzesi olması tavsiye edilmektedir. Bilindik müzelerden farklı olan bu müze gezmesi oldukça keyifli olan müzelerden biridir.

Ayazma Manastırı adanın belki de en büyülü noktası olarak kabul edilirken, manastır içerisinde yeni açılan restoran müşterileri, ayrıca asırlık çınarlar altında esen rüzgarla keyif yapma şansına da sahip oluyorlar.

Adanın Türk mahallesinde bulunan Kargabak hediyelik eşya anlamında önemli bir adres olarak ön plana çıkıyor.

Adanın nadir olarak rastlanan lodos günlerinde mutlaka Tuzburun ve Çayır Koyu’nda denize girin. Lodosta bu koyların denizi çarşaf gibi oluyor.

Adada Zeynep Aksu imzası taşıyan cam atölyesinde özel ders alabilmek mümkün.

Yaz mevsiminde adanın ilkokulunun bahçesinde açılan binlerce kitaplık fuar kitap tutkunları için muazzam bir servet konumunda.

Adadaki Bizbize Cafe açık ara bölgenin en iyi tostunu yapan adres olarak ön plana çıkıyor.

Bozcaada’nın artık efsaneleri arasına giren Salhane konum olarak Ege’nin belki de en iyi 10 barından biri.

Bozcaada’ya gelen zeytin ve zeytinyağı tutkunları “Yağmur Zeytinyağı” dükkanına mutlaka uğrayıp özellikle yeşil zeytinin tadına mutlaka bakmalı.

Adadaki Rum mahallesinde Noah ve Sayfiye dükkânı seramik sanatçılarının şaheserleriyle dolu. Bu özel mekâna sadece sohbet etmek için bile gidilir.

Bozcaada merkezinin sonuna doğru göze çarpan Kasaba adlı mekân çarşı mantığı ile çalışan ve ufak birçok dükkânın bulunduğu oldukça özel bir konumda bulunuyor.

Bozcaada Gerçekleri

Bozcaada için hiçbir yerde bulunamayacak özel bilgilere de göz atmak gerekirse oldukça önemli ayrıntılara rastlamak mümkün olacaktır.

Bozcaada Türkiye’nin köyü ve mahallesi olmayan tek ilçesi olarak dikkat çekiyor.

Bozcaada tüm adaya yetecek elektrik enerjisini batı Burnu’na kurulan 17 adet rüzgâr türbininin sadece 1 tanesiyle karşılamayı başarıyor. Geri kalan 16 türbin Çanakkale için enerji üretmeye devam ediyor.

Bozcaada Kalesi Türkiye’nin en iyi koruna kalesi olarak önemli bir konumda bulunuyor.

Bozcaada yat limanında denize girilmesi mümkün olan ender adalardan biri.

Bozcaada’ya ulaşım yaz döneminde bir adet deniz otobüsü ve iki adet arabalı vapurla sağlanıyor.

Bozcaada merkezde araba kullanmak yasak. Feribottan merkeze doğru giderken arabalar belediyeye ait ücretsiz otoparka bırakılıyor. Ancak merkez dışındaki noktalara ve koylara gidebilmek için araba kullanmakta herhangi bir mahsur yok

Bozcaada rüzgarları nereden eserse essin ya da ne kadar sert olursa olsun adada mutlaka denize girilebilecek bir koy bulunabiliyor. Rüzgâr kuzeyden estiğinde güney bölgesinde; güneyden estiğinde ise kuzey bölgesindeki koylar tercih ediliyor.

Adanın geç saatlere kadar hizmet veren bir eczanesi ve 24 saat açık bir sağlık ocağı var.

Bozcaada’da PTT ve Ziraat Bankası şubeleri yanında birçok bankanın da ATM’si mevcut.

Adada izinsiz ve gelişigüzel üzüm toplamak ada sakinlerinin en hassas noktalarından biri.

Telefon : 0286 814 12 42

Adres : İsmetpaşa Mah. Cumhuriyet Meydanı No : 2 Eceabat / Çanakkale